Kanalizacja III etap

Na pytania odpowiadają nasi Radni oraz Sołtys.
xyzak
Posty: 50
Rejestracja: czw lut 27, 2014 11:16 am

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: xyzak » pt sie 11, 2017 8:42 am

Pytanie: Jerzy, 3.8.2017
Szanowny Panie Burmistrzu. W rozmowie z odbiorcą ścieków w dniu dzisiejszym dowiedziałem się, że wszyscy przewoźnicy otrzymali z dniem 1 września wypowiedzenie umów na odbiór ścieków przez oczyszczalnię. Podobno zostały przygotowane nowe umowy zawierające szereg dodatkowych warunków (chociażby znaczne ograniczenie limitów w zrzucie, czy dodatkowe kary za jakość przywożonych ścieków). Rozumiem, że zmiana warunków chroni oczyszczalnię ścieków nakładając nowe obowiązki na przewoźników, niemniej czy wprowadzając powyższe zmiany, opracowana została przez miasto prognoza wzrostu kosztu jednostkowego, który ponieść będzie musiało dodatkowo każde gospodarstwo domowe nie podłączone do miejskiej kanalizacji?Przedstawiane przez przewoźników kwoty za odbiór ścieków od września są zastraszające (wzrost 2-3 krotny). Proszę o informację jak wygląda powyższa kwestia z punktu widzenia Miasta, by mieszkańcy mogli przygotować się na nadchodzące zmiany.
Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana pytanie chciałbym poinformować, że cena przyjęcia 1m3 ścieków bytowych na oczyszczalni nie ulegnie zmianie. Nowe umowy jakie zostały przedstawione przedsiębiorcom świadczącym usługi asenizacyjne mają na celu zapewnienie odpowiedniej jakości ścieków dostarczanych na oczyszczalnię. Limity dotyczące górnych dopuszczalnych wskaźników odpowiadają jakości ścieków bytowych, które są przetrzymywane w bezodpływowych, na bieżąco opróżnianych zbiornikach. Wzrost opłat może jedynie dotyczyć ścieków, których parametry w znaczący sposób przekraczają parametry ścieków bytowych. Ocena jakości ścieków będzie przeprowadzana na podstawie prób i analizy wykonanej w akredytowanym laboratorium. Z kolei limity ilości przyjmowanych ścieków odnoszą się do możliwości technologicznych oczyszczalni i urządzeń odbierających ścieki bezpośrednio z wozów asenizacyjnych. Po przeprowadzonej analizie limity te nie wpłyną na ilość przyjmowanych ścieków na oczyszczalnię w odniesieniu do stanu obecnego. Jednocześnie pragnę poinformować, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest w trakcie realizacji projektu modernizacji oczyszczalni ścieków, między innymi również stacji ścieków dowożonych, co w efekcie znacznie skróci czas odbioru ścieków, eliminując kolejki na punkcie zlewnym i czas oczekiwania mieszkańca na wywóz nieczystości.z poważaniem,

Michał Klonowski, Prezes ZWiKu

danilko
Posty: 35
Rejestracja: ndz sie 08, 2010 11:49 am

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: danilko » pt sie 11, 2017 9:32 am

Ok, dobre wiadomości!
dzięki!

choć pewnie i tak niektórzy będą zaklinać rzeczywistość :/

Awatar użytkownika
duszki_z_osiedla
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 14, 2014 12:01 am
Lokalizacja: całe osiedle

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: duszki_z_osiedla » pt sie 18, 2017 6:03 am

.
Ostatnio zmieniony sob sie 26, 2017 1:46 am przez duszki_z_osiedla, łącznie zmieniany 2 razy.

michael
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 09, 2016 1:32 pm

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: michael » pt sie 18, 2017 10:14 am

Cześć,

świeże informacje od naszego radnego Pana Kolasy:
wg. informacji ze ZWiK procedura związana z unieważnieniem przetargu skończyła się 16 sierpnia, nowy przetarg ma być ogłoszony po 20 sierpnia.

Spoglądając na ogłoszenia w BIP-ie cała procedura może potrwać ok. 3 miesięcy.
W przypadku nowych wiadomości będziemy informować na bieżąco.

Pozdrawiam,
Michał.

aga i wojtek
Posty: 81
Rejestracja: pn gru 15, 2008 9:39 am

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: aga i wojtek » sob sie 19, 2017 2:24 pm

W poprzednim przetargu był jeden oferent i to firma krzak chyba, która złożyła ofertę i po rozstrzygnięciu próbowała od razu zwiększyć wynagrodzenie za realizację. Skoro nikt inny nie złożył oferty to pewnie przetarg był źle przygotowany ( podejrzewam że chodzi o termin realizacji) i inne firmy nie podjęły ryzyka. Ten kolejny przetarg, jezeli nic nie zmieniono w SIWZ też nie wyjdzie. Czarno to widzę.

Wojtek

serwis budowlany
Posty: 6
Rejestracja: wt sty 28, 2014 5:55 pm

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: serwis budowlany » czw sie 24, 2017 2:29 pm

Jako osoba z branży powiem tak. ZWiK ma na to zadanie około 10 milionów, firma z przetargu dala około 4.5. Generalnie w ZWiK-u wiedzieli, że za te pieniądze się nie da tego zrobić dlatego zostało to unieważnione nawet bez zabierania wadium. Najprawdopodobniej skończy się tak, że ta sama firma przyjdzie na drugi przetarg i już wygra ale za te 10 milionów. ALe jako osoba z branży wiem, że teren osiedla jest bardzo trudny... Sami wiecie na jakim poziomie jest woda gruntowa. Są miejsca gdzie nie da się wykopać dołka na metr co dopiero kanalizację. Generalnie 10 milionów to psie pieniądze i raczej trzeba sie spodziewać firmy "krzak", bo te poważniejsze firmy w tym roku mają naprawdę dużo roboty i to za dużo lepsze pieniądze. Tak czy siak kiedyś się doczekacie.

aga i wojtek
Posty: 81
Rejestracja: pn gru 15, 2008 9:39 am

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: aga i wojtek » wt lis 21, 2017 10:25 pm

No i znowu przetarg nie wyszedł. Niedługo zacznę w dekadach liczyć czas bez kanalizacji.

"Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim, działając zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U z 2015r poz. 2164 ze zm.), przekazuje informacje, dotyczące postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie osiedla mieszkaniowego Książenice w gminie Grodzisk Mazowiecki”, znak sprawy: 52/DO/2017. W terminie określonym w SIWZ, tj. do dnia 21.11.2017r. do godz. 11.00 nie wpłynęła żadna oferta."

Wojtek

andrzej_wawa
Posty: 276
Rejestracja: pn lut 08, 2010 3:30 pm

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: andrzej_wawa » śr lis 22, 2017 7:33 am

Niesamowite... Bezsprzecznie najważniejsza kwestia dla mieszkańców - i całkowita niemoc jej załatwienia, od tylu lat.

Czyli reasumując: nie dożyję kanalizacji i normalnej nawierzchni zamiast tej wiecznie zniszczonej pulpy. I to wszystko na reprezentacyjnym osiedlu gminy Grodzisk Mazowiecki. Gratulacje dla wszystkich odpowiedzialnych.

Byłem głupi, że się tu przemeldowałem i płacę tu podatki. Ale mam już mocne postanowienie żeby to zmienić w przyszłym roku.

Awatar użytkownika
Michał
Administrator
Posty: 870
Rejestracja: ndz mar 26, 2006 7:12 pm
Lokalizacja: Książenice

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: Michał » śr lis 22, 2017 12:25 pm

Z tego co dowiedzieliśmy się od burmistrza na spotkaniu, na rynku budowlanym brakuje ludzi do pracy i wykonawcy nie podejmują się kolejnych projektów.


Michał

Awatar użytkownika
MateuszWwa
Posty: 44
Rejestracja: wt lip 05, 2016 11:47 pm
Lokalizacja: Ksiażenice

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: MateuszWwa » śr lis 22, 2017 3:01 pm

To może zmienmmy priorytety. Droga czy kanalizacja? Skoro podatki nasze takie cenne , to nie będzie dużym marnotrastwem wybudowanie najpierw nawierzchni twardej. Na prawdę zaoszczedzimy na zawieszeniach.
Kompleksowe zaopatrzenie salonów fryzjerskich, hurtowni fryzjerskich. Marki CHI , Alter - Ego , Be hair , RR, Previa hair care, Esquier

Awatar użytkownika
Michał
Administrator
Posty: 870
Rejestracja: ndz mar 26, 2006 7:12 pm
Lokalizacja: Książenice

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: Michał » śr lis 22, 2017 3:02 pm

Zbudowanie drogi bez kanalizacji to strata 150% włożonej kasy w momencie dobudowania kanalizacji.


M

aga i wojtek
Posty: 81
Rejestracja: pn gru 15, 2008 9:39 am

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: aga i wojtek » śr lis 22, 2017 8:10 pm

A właśnie, miała być robiona E.Marylskiego od Radoni do wylotu z osiedla, nawet w projekcie budżetu na 2018 juz jest. Teraz pewnie wszystko posypie sie jak domino, robienie tej drogi po to żeby ja "za chwilę" rozgrzebać byłoby marnotrawstwem kasy z budżetu gminy. Ja rozumiem, że rynek teraz ciężki, brak pracowników itp. Tyle , że było to wiadomo już przed pierwszym przetargiem i po porażce pierwszego postępowania nie zmieniono niczego w SIWZ tylko wznowiono bez zmian, efekt był łatwy do przewidzenia. Może wystarczyło rozbić na części, termin lekko zmodyfikować, cokolwiek. Wygląda jakby robiono przetarg na silę, tylko po to żeby Burmistrz mógł winnych znaleźć na rynku wykonawców, taka wymówka przed nadchodzącymi wyborami. No bo ile można zapowiadać kanalizacje u nas.

rufioch
Posty: 2
Rejestracja: ndz lip 09, 2017 11:19 am

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: rufioch » śr lis 22, 2017 8:48 pm

Szybciej będzie jak mieszkańcy sami wybudują i przekażą do obsługi kanalizację. Warto zapoznać się z orzecznictwem SN które przedstawiam poniżej :-).

Są przepisy które to regulują w przypadku wybudowania z własnych środków i przekazania to później gminie i wodociągom. Zawsze to jakieś wyjście. Firmy pewnie by się znalazło.

Budowa przyłączy
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, realizację budowy przyłączy do sieci do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci – art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Zgodnie z aktualną definicją ustawową, przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości gruntowej. Innymi słowy (w pewnym uproszczeniu), odcinek przewodu łączący nieruchomość od granicy działki z siecią kanalizacyjną nie jest przyłączem, a więc nie ma podstaw do obciążania odbiorcy obowiązkiem czy kosztami jego budowy.

Gdyby odbiorca na własny koszt wybudował tę część instalacji, miałby wówczas prawo żądać zwrotu kosztów od przedsiębiorstwa. Wynika to z art. 31 ust. 1 powołanej ustawy. Stanowi on, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu na warunkach uzgodnionych w umowie. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który stwierdził, że wybudowany przez inwestora poza nieruchomością odcinek przewodu kanalizacyjnego, w zakresie, w jakim łączy wewnętrzną instalację kanalizacyjną danej nieruchomości z istniejącą siecią kanalizacyjną, stanowi urządzenie kanalizacyjne, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W związku z tym osoby, które same, w celu przyłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej sfinansowały budowę urządzenia wodociągowego lub urządzenia kanalizacyjnego znajdującego się poza ich działkami, nawet gdy urządzenia te służyć miały jedynie zaspokajaniu potrzeb danej prywatnej nieruchomości, mogą liczyć na zwrot kosztów budowy tych urządzeń. Zgodnie bowiem z powołanym wyżej przepisem mogą one przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu przedmiotowe urządzenia na warunkach uzgodnionych w umowie.

Przy tym trzeba podkreślić, że należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Natomiast w wypadku braku stosownej umowy możliwe jest sądowe dochodzenie zwrotu poczynionych nakładów. Roszczenie osoby, która na własny koszt wybudowała urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, nie ulega przedawnieniu.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13.09.2007 r., sygn. akt III CZP 79/07

winiak61
Posty: 46
Rejestracja: wt sie 01, 2017 7:49 pm

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: winiak61 » czw lis 23, 2017 10:10 pm

Przytoczone przez Ciebie orzeczenie SN dotyczy budowy przyłączy a nie kanalizacji. Wątpię aby wszyscy się zrzucili się na budowę kanalizacji zwłaszcza że koszt na osobę wychodził by ponad 10 tyś zł. Nie mówiąc już o tym że jak ktoś się nie zrzuci to reszta musiała by zapłacić za niego. Kolejna przeszkoda to brak umowy z wodociągami, jak sam zauważyłeś trzeba by dochodzić potem zwrotu pieniędzy na drodze sądowej a to jest czas i kolejne koszta.

Awatar użytkownika
duszki_z_osiedla
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 14, 2014 12:01 am
Lokalizacja: całe osiedle

Re: Kanalizacja III etap

Post autor: duszki_z_osiedla » pt lis 24, 2017 10:49 pm

Wybierając dołek raz w miesiącu przez 5 lat daje sumę 10tyś. zł
Biorąc pod uwagę że kanalizacji może nie być przez 10 lat i fakt że duża rodzina opróżnia pieczarę dwa razy w miesiącu to przez 10 lat wyda na wybieranie miodu ponad 40 tyś. zł.

Po drugie, wozy szambelanów przez najbliższe 5 lat doprowadzą nawet wykostkowane drogi do stanu tej cichociemnej.

ODPOWIEDZ