Zebranie mieszkańców wsi Książenice

Na pytania odpowiadają nasi Radni oraz Sołtys.
Piotr&Ewa

Re: Zebranie mieszkańców wsi Książenice

Post autor: Piotr&Ewa » wt wrz 09, 2014 8:29 am

takie "pijackie imprezy" są organizowane z funduszu sołeckiego z okazji Dnia Strażaka, więc to również z moich pieniędzy. Dlatego nie życzyłbym sobie aby między innymi z moich podatków było sponsorowane propagowanie spożywania alkoholu. A imprezy z alkoholem powinny odbywać się we własnym gronie , za własne pieniądze.

akilegna95

Post autor: akilegna95 » wt wrz 09, 2014 9:49 pm

A Ty na piwo nie przyszedłeś/przyszłaś??? Wyobraź sobie że alkohol załatwiamy we własnym zakresie a pieniądze są przeznaczane na grill, na zespół, namioty ;) Więc jeżeli nie wiesz na co przyjdź i sie dowiedz a nie jakieś głupoty wypisujesz

ewiko

Post autor: ewiko » śr wrz 10, 2014 8:49 am

Szkoda że mój urlop uniemożliwił mi pójście na zebranie. Osobiście głosowałabym za siłownią. Mam okazję korzystać z takiej na urlopie właśnie i bardzo nam się spodobała. Niestety niektórzy mieszkańcy siedzibę OSP traktują jak własną posesję uniemożliwiając dostęp innym. A ton "dyskusji" zbija z nóg. No cóż nienajlepsza to rekomendacja do opieki nad dzieckiem.

akilegna95

Post autor: akilegna95 » śr wrz 10, 2014 8:18 pm

Opieka nad dzieckiem, a OSP to dwie różne rzeczy droga pani ;)
Swoją drogą na osiedlu jest przecież niezagospodarowany teren na którym miał być plac zabaw ale niestety standardowo był problem :) może teraz powalczcie tam o siłownie. A teren straży traktujemy jako swój bo MY o niego dbamy. Nikt z OSIEDLA nie przyszedł nam nigdy pomóc. Nawet po udostępnieniu wam sali zostawiliście istny burdel .

Awatar użytkownika
duszki_z_osiedla

Post autor: duszki_z_osiedla » ndz wrz 14, 2014 12:14 am

akilegna95 pisze:istny burdel .
To stwierdzenie jest tutaj jak najbardziej na miejscu, w OSP z której chłopców my znamy nie było mowy o żadnym alkoholu. Nie róbcie z remizy meliny.

Teresa

Post autor: Teresa » ndz wrz 14, 2014 9:33 am

Witam Szanownych Mieszkańców całych Książenic,
Dowiedziałam się ostatnio o przeznaczeniu pieniędzy z budżetu naszego sołectwa i włos mi się na głowie zjeżył. Mianowicie przeraziła mnie kwota przeznaczona na DOFINANSOWANIE naszego książenickiego OSP, czyli zakup stołów i krzeseł za 20 tyś. zł, oraz organizacja "Dnia Strażaka" za 6 tyś. W porównaniu z tymi sumami, pozostałe 4791,50 zł przeznaczone do podziału Samorządowej Szkoły Podstawowej, oraz Punktu Przedszkolnego wydaje się co najmniej śmieszne...
Po przeanalizowaniu podziału budżetu w latach ubiegłych gdzie na rok 2013, OSP otrzymała 10300, 68 zł na wymianę drzwi garażowych, a dla porównania biblioteka szkolna 2 tyś zł, na organizację spotkań aktywizujących dla mieszkańców 9 tyś i na nasze dzieci zaledwie 4 tyś zł (spotkania teatralne). Na 2014 rok z budżetu wynoszącego 28965,6 na potrzeby mieszkańców, czyli organizację wydarzeń kulturalnych przeznaczono zaledwie 3465,6 zł. Nie muszę chyba dodawać na co przeznaczono pozostałe 25500 zł, bo to chyba oczywiste, że na OSP... Zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r., nr 178, poz. 1380 z późn. zm.) koszty wyposażenie, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina a nie my mieszkańcy. Zatem finansowanie w formie dotacji z funduszu sołeckiego nie spełnia wymogów art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 21 lutego 2014 roku o funduszu sołeckim. W artykule tym w bardzo wyraźny sposób określono, że środki funduszu przeznacza się na realizacji przedsięwzięć, które służą poprawie warunków mieszkańców danej gminy i są zgodne ze strategią rozwoju jej.
Już jedna z gmin próbowała finansować OSP z funduszu sołeckiego i jej się to nie udało a na przypadek ten zwróciło uwagę Kolegium Regionalne Izby Obrachunkowej w Warszawie uchwałą nr 4.54.2014 z dnia 28 stycznia 2014 roku w sprawie orzeczenia nieważności uchwały nr XXVII.330.2013 Rady Miejskiej w Tłuszczu z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie udzielenia dotacji dla OSP w Chrzęsnem.
Drodzy sąsiedzi czy Wam też się wydaje, że pieniądze które powinny być przeznaczane, tak jak w innych sołectwach (np. Opypy czy Czarny Las, gdzie z tych pieniędzy sfinansowano place zabaw, dzień dziecka itp. ) dla dobra NAS, mieszkańców, ciągle są przeznaczane na OSP Książenice. Czy ktoś mi potrafi wytłumaczyć to zjawisko? Czy MY jako jedyni musimy utrzymywać tą jednostkę, która służy nie tylko nam? Osobiście nic do nich nie mam, gdyż uważam, że taka jednostka jest bardzo potrzebna ale jej działalność i potrzeby powinny być finansowane z budżetu Gminy Grodzisk Mazowiecki. Czy nie macie Państwo wrażenia, że zebrania odbywają się potajemnie (informacja o zebraniach jest zbyt późno np. informacja na stronie http://www.ksiazenice.info ukazała się 1 września a zebranie odbyło się 2 września gdzie dla przykładu w sąsiednich Opypach informacja była opublikowana 21 sierpnia a zebranie odbyło się 11 września a na profilu facebook ciągle są zaproszenia na spotkania w sprawie propozycji podziału funduszu) a później pojawia się komentarz, że "spotkanie nie cieszyło się dużym zainteresowanie mieszańców - pojawiło się tylko ok. 20 osób". Ciekawe kto nie potrafi liczyć do 20 :D .

FLOREK

Post autor: FLOREK » ndz wrz 14, 2014 8:31 pm

Ja jak wiekszość dowiedziałem sie po fakcie.
Jestem ciekaw kto dał taką propozycję, aby kolejny raz dać pieniądze na OSP?
Dla mnie jest dziwne:
- brak konsultacji społecznych jak w innych sołectwach,
- termin zebrania obwieszczony na tablicy ogłoszeń tydzień przed spotkaniem,
gdze większość mieszkańców jest zmotoryzowana,
- termin zebrania sołtys na stronie internetowej obwieścił dzień przed ,
Mam wraźenie że komuś zależało na małej frekwencji mieszkańców.
Może ktoś napisze kto był na zebraniu.

stapiki

Post autor: stapiki » ndz wrz 14, 2014 9:33 pm

Jeżeli prawdziwe jest co napisala pani Teresa w poscie powyzej, to pani Tereso, jesli czuje sie pani na silach prosze o napisanie stosownego pisma/zazalenia, ktore z checia podpisze czesc, jesli nie wiekszosc, Ksiazenic i wyslijmy gdzie trzeba.

macli

Post autor: macli » pn wrz 15, 2014 12:58 pm

Ja dowiedziałem się z forum - i udało mi się dotrzeć na zebranie. Poprosiliśmy przedstawiciela gminy o postawienie 2 tablic informacyjnych na osiedlu, ale pewnie na wiele więcej liczyć nie możemy.

Propozycja, żeby kolejny raz dać pieniądze na OSP została zgłoszona przez Radę Sołecką, a przegłosowana głównie głosami strażaków, których było więcej niż np. mieszkańców osiedla. Jeśli chodzi o pisanie "zażalenia", to prawomocność zebrania wiejskiego została potwierdzona przez przedstawiciela gminy. Jedyna chyba możliwość odwołania się to wpłynięcie na burmistrza w celu odrzucenia wniosku gminy i ponowne zwołanie zebrania wiejskiego - ale termin już upłynął.

Jeśli chodzi o finansowanie OSP z funduszu sołeckiego, to jest ono jak najbardziej możliwe, jednak tylko w zakresie zadań gminy. Pytanie brzmi, czy zakup stołów i krzeseł jest zadaniem własnym gminy.

Osobom niezadowolonym ze sposobu działania sołtysa, mogę tylko przypomnieć, że wybory sołtysów i rad sołeckich odbędą się w przyszłym roku.

Awatar użytkownika
Michał
Administrator

Post autor: Michał » śr wrz 17, 2014 5:40 am

Ja bym zwrócił uwagę niezawodolonych na działania "naszego" radnego, pana Stanisława Kolasy. Pan Stanisław nie tylko głosował za wydatkami na OSP, ale promował te wydatki na poprzedzającym nasze zebranie spotkaniu rady sołeckiej, czyli organu doradzającemu Panu Sołtysowi. Tu okazję do podziękowania będziemy mieli już w listopadzie, bo nadchodzą wybory samorządowe. Pan Stanisław nie marnuje żadnej okazji, żeby się przypodobać jakiejś grupie wyborców...

Michał

sąsiadka

Post autor: sąsiadka » śr wrz 17, 2014 12:45 pm

Witam Przeczytałam wypowiedź Pani Teresy i mam pytanie a czy finansowanie działalności szkoły nie jest przypadkiem zadaniem własnym gminy? Przecież szkoły miejskie muszą sobie dawać radę bez takich wspomagań. Przez wiele lat sporo pieniędzy z funduszu sołeckiego wieś przeznaczała na pomoc starej szkole bo stara i wszystko się psuje. Teraz mamy nową szkołę i też mamy pomagać. Akurat moje dzieci nie chodziły ani do jednej ani do drugiej. Owszem, też mi się nie podoba dotowanie OSP ale na zebraniu były dwa silne obozy. Jedni za OSP a drudzy za szkołą a reszta nie miała przebicia. A tak naprawdę to podziału funduszu dokonała już wcześniej rada sołecka przynajmniej takie jest moje odczucie.
Mam nadzieję, że więcej osób będzie na następnym wiejskim zebraniu.

macli

Post autor: macli » czw wrz 18, 2014 9:38 am

Finansowanie działalności szkoły jest zadaniem własnym gminy, podobnie jak finansowanie niektórych działań OSP.
Proszę zauważyć, że fundusz sołecki może być wydawany wyłącznie na zadania własne gminy (art. 2 ust. 6 ustawy o funduszu sołeckim).

ODPOWIEDZ